دکتر الهام صفاریه
Search
Close this search box.

ورزش بعد از عمل هیسترکتومی

با ورزش بعد از عمل هیسترکتومی می‌توانید سلامت را به جسم خود هدیه کنید. میزان آمادگی جسمانی شما قبل و بعد از انجام جراحی‌های رحم، نقش بسزایی در نتایج این جراحی‌ها دارد. به منظور بهبود سریع پس از این جراحی، باید حرکات ورزشی مختلفی را انجام دهید. تمرینات تنفس و تمرینات گردش خون از جمله این حرکات هستند. در کنار آن باید برای تقویت بدن، از ورزش‌های قدرتی هم استفاده نکنید. توصیه پزشکانی به افرادی که به تازگی جراحی هیسترکتومی را انجام داده‌اند، این است که بیماران ورزش‌های میان تنه و شکمی را کمی به تعویض بیندازند. شما با اطلاع از نکات مهمی که پس از جراحی‌های رحم باید رعایت شوند، می‌توانید نتایج این جراحی‌ها را بهبود دهید.

تمرین تنفس عمیق برای بهبودی سریع پس از هیسترکتومی

ورزش بعد از عمل هیسترکتومی منوط به رعایت یک سری دستورالعمل‌های خاص است. برای این که عوارض ناشی از این جراحی را کاهش دهید، باید تمرینات تنفس را در برنامه روزانه خود بگنجانید. تمرین تنفس جزو ورزش‌های هوازی است که منجر به از بین رفتن اختلالات قفسه سینه می‌شود. بلافاصله پس از انجام هیسترکتومی، باید چنین ورزش‌هایی را آغاز کنید. ابتدا به پشت بخواهید. سپس به اندازه عرض شانه خود، پاهایتان را باز کنید‌. این باید در حالی باشد که بدن شما حالت صاف گرفته است. سپس دست خود را روی زمین قرار دهید. قرار دادن دست به گونه‌ای است که کف یک دست رو به سقف و کف دست دیگر  روی شکم باشد. حال باید ریه‌های خود را کاملا خالی کنید تا با تنفس مجدد، تمرین تنفس را انجام دهید. در این مرحله تا شماره چهار بشمارید و دم بگیرید. سپس بازدم کنید و هوای موجود در ریه را به خارج پرتاب نمایید. برای بازدم نیز باید چهار ثانیه زمان طی بشود. 

تمرینات قدرتی پس از هیسترکتومی

ممکن است برخی از افراد کمی بعد از جراحی رحم خود به دنبال انجام ورزش‌های قدرتی باشند. ورزش بعد از عمل هیسترکتومی تا زمانی مفید است که به اعضای بدن آسیبی نرساند. پس از این جراحی باید تا جایی که می‌توانید انجام ورزش‌های قدرتی را به تعویق بیندازید. چرا که ورزش‌های قدرتی باعث افتادگی رحم شده و کشیدگی رحم را بیشتر می‌کنند.‌ در این صورت ممکن است مثانه هم عملکرد خوبی نداشته باشد و فرد حتی در سیستم گوارش خود مشکل ببیند. البته این‌ها تنها آثار سوء ورزش‌های قدرتی نیستند. این ورزش‌ها ممکن است ماهیچه‌های لگن را ضعیف کنند و نتایج جراحی هیسترکتومی را به طور کامل از بین ببرند. اگر دوست دارید که میزان قدرت ماهیچه‌های خود را افزایش دهید، توصیه می‌کنیم که از تمرینات کگل استفاده کنید. به گفته پزشکان بیماران پس از طی کردن ۹۰ روز، می‌توانند ورزش‌های قدرتی را از سر بگیرند. اما قبل از آن نباید این کار را انجام دهند. 

ورزش‌های تقویت عضلات لگن

دسته دیگری از انواع ورزش بعد از عمل هیسترکتومی را ورزش‌های تقویت عضلات لگن در بر می‌گیرند. برخی از ورزش‌هایی که شما برای از بین بردن ضعف عضلات رحم پس از هیسترکتومی می‌توانید انجام دهید، عبارتند از:

  1. قرار دادن توپ بین دو پا: برای انجام این ورزش ابتدا یک صندلی تهیه کنید و روی آن بنشینید. حال توپ را در میان زانوهای خود قرار داده و زانوها را به قسمت داخل بفشارید. اگر هر روز به اندازه ۱۵ بار این ورزش را انجام دهید، نتایج جراحی عالی خواهند بود.
  2. دراز کشیدن روی پهلو: برای این ورزش ابتدا دراز بکشید و روی پهلوی خود بخوابید. سپس یکی از دستان خود را به صورت افقی روی زمین دراز کنید. در همین حالت پای مخالف دستی که دراز کرده‌اید را بلند کنید و سپس آن را ببندید. این حرکت را حداقل بیست بار در روز انجام دهید.
  3. حرکت پل: برای تقویت عضلات لگن حرکت پل نیز ورزش مناسبی است. این نوع از ورزش بعد از عمل هیسترکتومی باعث می‌شود که باسن شما سفت‌تر شده و افتادگی رحم از بین برود. روی زمین دراز بکشید و کف پای خود را روی زمین بگذارید. سپس باسن را ارام ارام از روی زمین بلند کنید. این حرکت را هر چقدر که بیشتر انجام دهید، دوره نقاهت هیسترکتومی کاهش خواهد یافت.

تمرینات گردش خون پس از جراحی هیسترکتومی

از آنجایی که گردش خون در بدن برای بهبود بافت‌های بدن بسیار مناسب است، باید به فکر گردش خون بهتر نیز باشید. با انجام برخی از ورزش‌های بعد از هیسترکتومی، گردش خون شما بهتر از قبل خواهد شد. شما با پیاده روی کردن با انجام تمرینات دوچرخه می‌توانید از لخته شدن خون در بدن به خصوص در رحم و رگ‌های آن جلوگیری کنید. 

شنا نیز یکی دیگر از ورزش‌ها برای بهبود گردش خون بدن است. البته باید با توجه به توصیه پزشک خود هر کدام از این ورزش‌ها را انجام دهید. برخی از انواع ورزش بعد از عمل هیسترکتومی برای چند روز بعد از حراحی هستند. برخی نیز باید یک ماه، دو ماه یا سه ماه پس از عمل انجام شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در تماس باشید.

تمرینات میان تنه و شکمی

افرادی که در دوره نقاهت پس از هیسترکتومی هستند، به هیچ عنوان نباید به میان تنه خود فشار بیاورند. به همین دلیل انجام هر کدام از انواع ورزش بعد از عمل هیسترکتومی که به شکم و میان تنه فشار وارد کند، ممنوع است. ورزش‌هایی از قبیل دراز و نشست، بشین پاشو و سایر ورزش‌های کششی در این دوران منع شده‌اند.‌ باید توجه داشته باشید که بیماری که عمل هیسترکتومی کرده است، باید به خوبی استراحت کند. تنها در این صورت می‌تواند توانایی‌های جسمانی خود را بازیابد. یکی از نکات مهمی که پس از این جراحی باید بدان توجه داشت، این است که با پزشک مشورت شود. پس حتما در مورد این که چه چیزی بخورید، چه کاری کنید و چه ورزش‌هایی را انجام دهید، با پزشک خود مشورت داشته باشید.

سخن پایانی

در این مطلب در مورد ورزش بعد از عمل هیسترکتومی صحبت کردیم. ورزش‌های گردش خون، هوازی و ورزش‌های تقویت شکم در این دوران واجب هستند. در کنار آن، انجام ورزش‌هایی مثل ورزش کششی، دراز نشست و مواردی از این قبیل پس از هیسترکتومی ممنوع است. شما با استفاده از راهنمایی‌های دکتر الهام صفاریه جراح متخصص انکولوژیست زنان در سمنان می‌توانید به بهترین شکل ممکن دوران نقاهت پس از هیسترکتومی را پشت سر بگذارید. 

دکتر الهام شیرازی

دکتر الهام صفاریه

دکتر الهام صفاریه متخصص زنان و زایمان، عضو هيات علمي زنان دانشگاه علوم پزشكي سمنان، استاد برتر و پژوهشگر برتر سال ۱۴۰۰ دانشگاه علوم پزشکی سمنان، عضو هییت مدیره بیمارستان سینا سمنان، مدیریت گروه زنان علوم پزشکی سمنان، رییس اسبق دانشکده پزشکی سمنان و… می باشد که در زمینه های مربوط به جراحی زیبایی زنان و درمان انواع سرطان زنان نیز فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا